środa, 14 marzec 2012 21:45

60-lecie Szkoły Podstawowej w Gorenicach - Gala Rocznicowa 8.03.2012.

     08 marca 2012 roku odbyły się główne uroczystości jubileuszowe oddania do użytku budynku Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorenicach.
Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pan Jacek Osuch i w imieniu posłanki Lidii Gądek, pan Tomasz Bargieł, wicewojewoda małopolski pan Andrzej Harężlak, władze miasta, powiatu, dyrektorzy szkół, przedszkoli oraz instytucji i placówek kulturalno-oświatowych, a także przedstawiciele związków zawodowych działających w oświacie. Cieszyliśmy się z przybycia wszystkich emerytowanych dyrektorów, nauczycieli i byłych nauczycieli oraz pracowników szkoły w Gorenicach. Pani dyrektor Iwona Kurkowska przypomniała, że w bieżącym roku przypada jubileusz 60-lecia oddania do użytku budynku Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorenicach, a obchody rocznicowe mają charakter cykliczny. Odbył się inauguracyjny koncert słowno-muzyczny w kościele parafialnym oraz dzień otwarty połączony z wystawą zdjęć i pamiątek szkolnych, których część można obejrzeć dzisiaj.
Była to wyjątkowa uroczystość, ponieważ w czasie mszy odprawianej przez absolwenta szkoły ks. dr. Rafała Szczurowskiego nastąpiło poświęcenie nowego sztandaru szkoły. Pani dyrektor zwróciła uwagę, że od 1999 roku szkoła nosi imię Henryka Sienkiewicza, ale do dzisiaj nie miała swojego symbolu.  Dzięki zaangażowaniu dyrekcji i pracowników szkoły oraz wsparciu finansowemu Rady Rodziców i Rady Sołeckiej udało się zrealizować marzenia o posiadaniu symbolu tak ważnego dla każdej placówki.
 

  Należy podkreślić, że dzieci rozpoczęły naukę w szkole powszechnej w Gorenicach 15 października 1920 roku. Zapisano wówczas 110 uczniów, których później przybywało. Placówka nie miała swojej siedziby. Lekcje prowadziła jedna nauczycielka Janina Semowówna       w różnych wynajmowanych miejscach m.in. w salach Towarzystwa Kopalni Saturn, ciemnej i ciasnej u sołtysa, organistówce i u różnych gospodarzy. Dzieci uczyły się na trzy zmiany. Tym bardziej cieszyła możliwość świętowania 60-lecia otwarcia budynku szkoły, który ciągle jest modernizowany dzięki realizowanym projektom, wsparciu rodziców i niezbędnej pomocy Władz Miasta.
        W ramach oficjalnej części uroczystości sołtys wsi, pan Andrzej Chmielewski wraz z przedstawicielkami rady rodziców Anną Nogą i Alfredą Trębecką ofiarował dyrektorce szkoły sztandar, która przekazała go uczniom, a Ci złożyli uroczyste ślubowanie.
       Po wzruszających przemówieniach zaproszonych gości nastąpiła część artystyczna. Prowadził ją absolwent szkoły, obecnie aktor Teatru Zagłębia i wykładowca Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, dr Przemysław Kania.
Całość rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów kl. IV-VI. Już tu pojawiły się pierwsze łzy wzruszenia wśród publiczności. Scenariusz oparty został na fragmentach z kronik szkolnych uzupełnionych występami obecnych i byłych uczniów szkoły. Możemy być dumni z zaangażowania naszych absolwentów, którzy nie odmówili nam pomocy i udziału w uroczystościach.
        Bardzo wzruszającym momentem spotkania było wręczenie podziękowań wszystkim byłym nauczycielom i pracownikom szkoły.
        Tradycji musiało stać się zadość, na koniec wjechał ogromny, wspaniały a przede wszystkim smaczny tort (wypieku absolwentki Ewy Cieluch ), który został podzielony między wszystkich obecnych na sali gimnastycznej.
         Pani Kurkowska podziękowała za pomoc w przygotowaniach i zaprosiła na bankiet, gdzie wspominano dawne czasy.
 Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc i zaangażowanie. Współpracować z tak zgraną ekipą nauczycielek z Gorenic, rodzicami i absolwentami to czysta przyjemność. Pozostaje mi już teraz zaprosić na ostatnią zaplanowaną imprezę – Festyn Rodzinny.

        

 

                                                                                                               Koordynator ds. jubileuszu
                                                                                                               dr Przemysław Kania

Czytany 7050 razy

Media

skarby3